Om oss

Beteendeförändring genom smarta verktyg för lärande

Vi är ett Edtech-bolag som hjälper företag och organisationer att utveckla och förbättra sina digitala tjänster för lärande och coachning. Vår lärplattform Palms är ett kraftfullt LMS/LXP där du snabbt och enkelt skapar utbildningsprogram med uppföljning.

4mat-modellen

4MAT – En av modellerna vi anänder i vår utveckling för att förstå hur människor lär sig, kommunicerar och utvecklas.

Mätbar kompetensutveckling och digitala ledarskapsutbildningar

Vi utmärker oss genom vårt LMS Palms som ger er en bra plattform för mätbar kompetensutveckling och spårbarhet.

Vi erbjuder också digitala utbildningar inom grundläggande ledarskap, försäljning och coachning.

Lång erfarenhet

För 30 år sedan, när vår resa började, höll våra erfarna konsulter klassrumsledda företagsutbildningar inom försäljning och ledarskap. Men de fina omdömena till trots – kort efter utbildningen var deltagarna tillbaka på ruta ett och förändringen uteblev. Visionen blev tydlig – vi ville förändra sättet att lära ut.

1998 skapades Money Maker och marknadens första datorstödda säljsimulator ser ljuset. 2007 såg vi nästa behov på marknaden – att kunna mäta utbildningens effekt.

Års erfarenhet av utbildning

Best Practice

Best Practice är vårt samlingsbegrepp som innefattar 30 års erfarenhet av ledarskaps- och säljutveckling i praktiska verktyg för ditt företag.

Vi samarbetar med företag i alla branscher med fokus på att höja medarbetarnas kompetens, förbättra vardagsarbetet och uppnå mål effektivt. Vi tror inte på utbildning som inte kopplar teori till praktik. Därför ger vi dig verktyg och metoder att träna på och använda direkt i din roll.

 

Samarbeten och partners

 

Team

Daniel Önnerby

Daniel Önnerby

VD / Systemarkitekt

daniel.o@intermezzon.com
+46 703 40 55 88

Simon Reinholdsson

Simon Reinholdsson

Support

simon.r@intermezzon.com
+46 723 12 12 08

Erik Hammargren

Erik Hammargren

Produktdesigner

erik.h@intermezzon.com
+46 735 21 72 39

Stefan Tunhage

Stefan Tunhage

Förändringskonsult / Föreläsare

stefan.t@intermezzon.com
+46 709 77 82 30

Per Borgman

Per Borgman

Utvecklare

per.b@intermezzon.com
+46 704 86 32 49

Jenny Falkman

Jenny Falkman

Förändringskonsult

jenny.f@intermezzon.com
+46 763 39 27 40

Nyhetsbrev

Vi bjuder på nyheter om Palms och inbjudningar till spännande webbinarier!